Grodno podsumowało wyniki za pierwsze półrocze 2022/23

Spółka potwierdziła wcześniejsze szacunki wskazujące na rekordowe przychody przy niższych wynikach w stosunku do pierwszego półrocza poprzedniego roku. Choć ostatnie miesiące przyniosły nowe wyzwania wpływające na rentowność biznesu, Zarząd oczekuje utrzymania tendencji wzrostu wyników w perspektywie pełnego roku obrotowego 2022/23.

 

 

Na wzrost przychodów w analizowanym okresie wpłynęła głównie wyższa sprzedaż pomp ciepła. Jednocześnie Grodno odnotowało wyraźnie niższą sprzedaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Pozostałe obszary działalności Grupy pozostawały w tendencji wzrostowej lub kształtowały się na zbliżonych rdr poziomach.


- Pierwsze półrocze sprzedażowo było dla nas kolejnym rekordowym okresem, choć nasiliło stojące przed Grupą wyzwania. Wojna na Ukrainie skomplikowała otoczenie gospodarcze, destabilizując łańcuchy dostaw i nasilając procesy inflacyjne. Mieliśmy do czynienia ze słabszą koniunkturą w budownictwie i mniejszą liczbą realizowanych inwestycji. Dodatkowo kwietniowa zmiana regulacji dla prosumentów przełożyła się na wyraźny spadek popytu na mikroinstalacje fotowoltaiczne – wyjaśnił Andrzej Jurczak, Prezes Zarządu Grodno S.A.


Spadek sprzedaży domowej fotowoltaiki był głównym czynnikiem wpływającym na niższy rdr poziom pozycji wynikowych.


- Choć wyniki są niższe od notowanych w analogicznym okresie rok wcześniej, w ocenie Zarządu potwierdzają stabilną pozycję Grupy w zdecydowanie trudniejszych okolicznościach rynkowych. Poprzedni rok 2021/22 był rekordowy zarówno dla Grupy Grodno jak i całej branży elektrotechnicznej. Bieżący rok jest trudniejszy i bardziej nieprzewidywalny – stwierdził Prezes Andrzej Jurczak.

 

Perspektyw rozwoju w najbliższych okresach Zarząd upatruje w aktywnym udziale w zachodzącej transformacji energetycznej. Oczekuje dalszego wzrostu popytu na rozwiązania służące energooszczędności, w szczególności na fotowoltaikę dla biznesu oraz pompy ciepła.


- Spodziewana wysoka sprzedaż w tych obszarach stwarza perspektywę zwiększenia rentowności, dlatego podtrzymujemy nasz cel 5% rentowności EBITDA w skali całego roku 2022/23 – stwierdził Prezes Grodna.

 

W ocenie Zarządu, wyzwaniem dla Grodna pozostanie słabnąca koniunktura w budownictwie, a także wzrost kosztów związany z inflacją. W obecnej sytuacji dostrzega jednak szansę na dalsze umocnienie pozycji Grupy.


- Na spowalniającym rynku elektrotechnicznym, kiedy klienci realizują mniej robót, jednym z naszych priorytetów w 2023 r. będzie pozyskanie nowych odbiorców. Planujemy też kontynuację działań zwiększających konkurencyjność Grupy, głównie poprzez automatyzację procesów i nowe rozwiązania logistyczne. W ponad trzydziestoletniej historii firmy nie raz udowadnialiśmy, że dobrze radzimy sobie również w trudniejszych okolicznościach rynkowych. Zawirowania zawsze były dla nas szansą na wzmocnienie pozycji i taką szansę dostrzegamy również obecnie – podsumował Prezes Andrzej Jurczak.