Grodno zwiększyło zysk o 19% do 13,7 mln zł za rok obrotowy zamknięty 31 marca 2021 r.

Szacunkowe dane wskazują na rekordowy poziom przychodów i pozycji wynikowych Grupy, będący rezultatem wysokiej sprzedaży fotowoltaiki, pomp ciepła i energooszczędnych rozwiązań. „Idealnie wpasowujemy się w globalne trendy. Przed nami doskonały okres” – zapowiada Prezes Grodna.

 

 

Odnotowany wzrost przychodów oraz pozycji wynikowych związany był przede wszystkim z wyższą sprzedażą w segmencie OZE, w tym fotowoltaiki i pomp ciepła. W ubiegłym roku obrotowym przychody z OZE odpowiadały za 30% sprzedaży Grupy wobec 19% rok wcześniej.


- Zgodnie z naszą strategią, chcemy rosnąć min. 10% rocznie, zatem wszystko idzie zgodnie z planem. Pod kątem sprzedaży i wyników był to dla nas rekordowy rok, i to pomimo pandemii. Zawdzięczamy to silnemu rozwojowi w obszarach związanych z zieloną energią i energooszczędnością w warunkach rewolucji energetycznej, która jest wciąż na wczesnym etapie. Z naszą ofertą idealnie wpasowujemy się w globalne trendy. Przed nami doskonały okres – powiedział Andrzej Jurczak, Prezes Grodno S.A.


W bieżącym roku obrotowym OZE pozostają motorem rozwoju Grodna. Według wstępnych szacunków, okres od kwietnia do czerwca br. Spółka zamknęła kwotą 241 mln zł skonsolidowanych przychodów (+61% rdr), co oznacza, że był to najlepszy kwartał w jej ponad trzydziestoletniej historii.


- Krajowy rynek OZE jest w świetnej kondycji. Jeśli chodzi o fotowoltaikę, spodziewamy się kontynuacji zeszłorocznego boomu. Ożywienie ma miejsce zarówno wśród klientów indywidualnych, co w dużym stopniu wspierane jest programem Mój Prąd 3.0., ale i wśród klientów przemysłowych oraz realizatorów dużych farm. Coraz większą popularnością cieszą się kompleksowe instalacje w PV i urządzenia grzewcze. Według prognoz, na których opieramy naszą strategię, rynek pomp ciepła urośnie kilkukrotnie w ciągu bieżącej dekady. To dla nas znakomita okazja biznesowa – stwierdził Prezes Grodna.


Perspektyw dalszego dynamicznego rozwoju w najbliższych kwartałach Zarząd upatruje także w podstawowej części swojego biznesu, którą stanowi dystrybucja materiałów elektrotechnicznych. Grupa jest obecnie drugim największym dystrybutorem elektrotechniki w kraju.


- Po okresie pandemii rośnie liczba, a także wolumeny zamówień w hurtowniach elektrotechnicznych. Rosną również ceny, co generalnie przekłada się na wzrost rynku. Biorąc pod uwagę gorący okres w budownictwie oraz inflację, spodziewamy się, że rynkowe ożywienie utrzyma się do końca bieżącego roku, co jest spójne z oceną Związku Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki SHE. Choć w coraz większym stopniu jesteśmy firmą multiinstalacyjną, z wysoką ekspozycją na OZE, dystrybucja pozostaje bezpieczną podstawą naszego biznesu, stąd obecny stan rynku nam sprzyja – podsumował Prezes Andrzej Jurczak.